RHMZ IZDAO VAŽNA UPUTSTVA! Evo kako da se ponašate pre, tokom i nakon EKSTREMNOG SNEŽNOG NEVREMENA
Zbog ekstremnog nevremena, RHMZ se na svom sajtu oglasio i uputio savete građanima kako da se ponašaju prilikom ekstremno niskih temperatura, jakog snega, ledene kiše, poledice, ali i magle na putevima.
Republički hidrometeorološki zavod Srbije (RHMZ) pokrenuo je juče, po prvi put, sistem za prenos hitnih informacija – juče su građanima stigle SMS poruke na jako snežno nevreme u kome se obaveštavaju da budu oprezni i prate instrukcije nadležnih organa.
Sneg koji od juče pada stvara probleme vozačima i građanima širom Srbije, koji se bore sa snežnim nanosima, klizavim kolovozima, odronima, ali i velikim gužvama, a RHMZ se rano jutros oglasio sa najnovijim hitnim upozorenjem zbog povećanja količine snega.
Najintenzivnije snežne padavine očekuju se danas u Mačvanskom, Kolubarskom, Zlatiborskom, Raškom i Moravičkom okrugu, gde se u nižim predelima do sutra očekuje od 20 do 40 centimetara, a na planinama preko 50 centimetara novog snega, objavio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Ekstremno niske temperature vazduha i talasi hladnoće
Kako su najavili meteorolozi, u januaru se mogu očekivati ledeni dani.
– Najhladnije će u januaru biti od Božića pa do Svetog Jovana kada će se temperatura kretati od minus dva do nule. Ledeni dani nas mogu očekivati i početkom februara – rekao je meteorolog Ivan Ristić za „Blic“.
Uputstva RHMZ za ponašanje tokom ekstremnog nevremena
Pre nevremena
- Proverite dihtovanje vrata i prozora.
- Obavezno proverite i servisirajte grejna tela, kako na struju i klasičan ogrev, tako isto i na gas. Proverite funkcionalnost odžaka.
- Obezbedite sredstva za grejanje. Takođe, obezbedite sveće jer jedna upaljena sveća može u manjoj prostoriji da povisi temperaturu vazduha za nekoliko stepeni Celzijusa.
- Pripremite hranu za nekoliko dana.
- Hronični bolesnici obavezno treba da raspolažu lekovima za redovnu terapiju. Ako imate česmu za vodu u dvorištu obavezno je zaštitite od smrzavanja, a najbolje je da je isključite. Bolesnim ili starijim osobama (komšije, rođaci) koji žive sami pomozite, a ako je moguće, svakodnevno ih obilazite i proveravajte sisteme za grejanje, struju i vodu.
Za vreme pojave
- Bez obzira na hladnoću, s vremena na vreme, na kratko, otvorite vrata ili prozor kako bi obezbedili svež vazduh i neophodan kiseonik.
- Nadzirite rad šporeta, furuna ili sličnog uređaja za grejanje.
- Otvorena grejalica nikada ne sme da bude blizu kreveta, fotelja i sličih predmeta, zavesa, bilo koje količine papirnih predmeta, otrovnih materija, ili tečnosti na bazi alkohola.
Foto: Alliance Images / shutterstock
- Izbegavajte nagli izlazak iz tople prostorije na hladan vazduh. Utoplite se za aktivnosti koje morate obaviti van toplih prostorija. Nosite prikladnu odeću, obuću, kapu na glavi, zaštitite ruke, uši i nos od hladnoće.
- Ako duže boravite na hladnoći, a uočite drhtavicu, mamurluk, bledilo na prstima ruku, ako sporo i nerazgovetno govorite ili gubite pamćenje, tj. niste u stanju da se setite običnih svakodnevnih stvari/aktivnosti to je siguran znak hipotermije.
- Trljajte ruke i noge kako bi uspostavili cirkulaciju i obavezno se sklanjajte od hladnoće. Racionalno koristite električnu energiju.
- Svaka ušteda je važna, jer u ovakvim danima potrošnja električne energije je ogromna i preti kolaps u sistemu distribucije električne energije.
- Pri stabilnom vremenu i pri vedrim jutrima prizemni vazduh se sve više hladi od tla. U kotlinama i dolinama se stvaraju takozvana jezera hladnog vazduha. U ovakvim slučajevima, kombinacija niskih temperatura vazduha i snežnog pokrivača dovodi do blokade saobraćaja, ili je saobraćaj veoma otežan.
- Bez preke potrebe ne krećite na put. Ako već morate, a putujete automobilom, obavezno imajte zimsku opremu i lance za točkove.
- Proverite sistem za grejanje, uvek imajte dovoljno goriva u automobilu, ponesite dovoljno hrane i vodu za piće. Slušajte zvanična saopštenja o stanju na putevima, kao i zvanična saopštenja o stanju vremena i prognozi vremena.
Posle pojave
- Proverite sve instalacije, naročito one za protok vode. Moguće je da je na nekom mestu došlo do zaleđivanja i pucanja cevi za vodu.
- Obiđite starije i bolesne komšije i rođake.
- Otklonite eventualne havarije na imovini. Slušajte zvanična saopštenja o vremenu i prognozi vremena.
Jak sneg, ledena kiša i poledice na putevima
Kako najavljuje RHMZ, najmanje snega ( ispod 10 cm) biće na severu Vojvodine, u dolini Velike i Južne Morave, dok snežni pokrivač u potpunosti može izostati u pojedinim delovima Negotinske Krajine. Intenzivan vlažan sneg može prouzrokovati probleme u saobraćaju i drugim vidovima komunikacije, kao i smetnje u snabdevanju električnom energijom.
Pre pojave
- Bez preke potrebe ne krećite na put. Ako već morate, a putujete automobilom, obavezno obezbedite zimsku opremu i lance za točkove.
- Lopata za sneg će vam dobro doći. Proverite sistem za grejanje, uvek obezbedite dovoljno goriva u automobilu, ponesite dovoljno hrane i vodu za piće.
- Slušajte zvanična saopštenja o stanju na putevima, kao i zvanična saopštenja o stanju vremena i prognozi vremena.
- Sačekajte da službe za održavanje puteva očiste puteve, ili ih na drugi način obezbede za protok saobraćaja.
Foto: Oliver Bunić / Ringier
- Pre puta, osobi koja Vas očekuje, obavezno javite vreme polaska i očekivano vreme dolaska do krajnjeg odredišta Vozite veoma oprezno. U slučaju upozorenja na pojavu ledene kiše, ne krećite na put. Pomozite starijim i bolesnim komšijama i rođacima koji žive sami.
Za vreme pojave
- Ako Vas je nevreme zadesilo na putu, vozite veoma oprezno. Obavezno upalite svetla. Izbegavajte nagla kočenja.
- Putanja kočenja je i deset puta duža nego u normalnim uslovima. Ako je moguće, prekinite putovanje do prestanka pojave, naročito se ovo odnosi na pojavu ledene kiše. Dobro je, osim normalne obuće, u kolima imati i obuću koja se manje kliza. Tako ćete biti bezbedniji u slučaju da morate izaći van automobila.
- Po potrebi, upotrebite lance za točkove.
- Ako ste na putovanju obavezno obezbedite da budete uočljivi na putu. Ako imate mobilni telefon, javite se Auto-moto Savezu Srbije ili nekoj drugoj šlep službi, kako bi vam pomogli i uklonili sa puta. Ukoliko to nije moguće, javite rođaku ili prijatelju vašu poziciju i tražite pomoć.
- Čuvajte se hipotermije.
Posle pojave
- Očistite staze u dvorištu, ili ispred zgrade, kao i trotoare. Pospite ove staze pepelom, peskom ili upotrebite neko drugo sredstvo kako bi proklizavanje sveli na najmanju moguću meru.
- Hodajte veoma oprezno i nosite obuću prikladnu za ovakav vid vremena. Ukoliko radite napolju, češće se odmarajte jer hladan vazduh otežava disanje, rad postaje naporniji i može doći do srčanih problema.
Foto: Oliver Bunić / Ringier
- Nikako ne pokušavajte da sklanjate sneg sa krovova sve dok je mraz i opasnost od proklizavanja velika. Kada otopli, oprezno očistite krovove.
Gusta magla, posebno na putevima
- Pri gustoj magli izbegavajte putovanja. Ako morate da koristite automobil, tada obavezno koristite svetla za maglu.
- Izbegavajte duga svetla jer ona izazivaju takozvani “beli zid”, pa je vožnja još teža.
Foto: Goran Srdanov / Ringier
- Vozite veoma oprezno, prilagodite brzinu uslovima puta i proveravajte brzinu na brzinomeru. Magla daje privid usporene vožnje. Budite pažljivi i pratite da li dolazi do smrzavanja magle.
- Kapljice vode u kontaktu sa prehlađenim predmetima mogu da se smrzavaju i obrazuju tanak sloj leda na automobilu, putu (poznat je kao „crni led“), trotoarima i drugim predmetima. Ova pojava dodatno otežava vožnju.
Share this content:
Post Comment