Ristić (SviĆe): MUP i BIA postupaju defanzivno posle izveštaja Amnesti internešenela
Aktivista neformalne grupe mladih „SviĆe“ Nikola Ristić izjavio je, povodom navoda o protivzakonitom prisluškivanju aktivista i novinara od strane Bezbednosno-informativne agencije (BIA) i Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP),da ti organi postupaju defanzivno.
Nikola Ristić je za agenciju Beta rekao da, samim tim što BIA i MUP ne poriču navode neprofitne organizacije za zaštitu ljudskih prava Amnesti internešenel (Amnesty International) i stranih medija da obaveštajne službe u Srbiji protivzakonito građanima u telefone ugrađuju softver za praćenje, oni ne pružaju kontraudarac, već samo tvrde da sve rade po zakonu.
„Ono što su nama (aktivistima i novinarima) uradili nije bilo u skladu sa zakonom. Ovo je interacionalni skandal i siguran sam da će postojati reakcije iz Evropske unije (EU)“, naveo je Ristić.
Ristić tvrdi da paket pomoći od vlade Norveške, koja je službe u Srbiji ovlastila na koršćenje softvera „Novispaj“ (NoviSpy) i određene forenzičke alate izraelske kompanije Selebrit (Cellebrite) u borbi protiv organizovanog kriminala, ne predviđa zloupotrebu podataka aktivista.
„Pitanje je da li je to jedan od onih klasičnih ruskih uticaja, gde države koje su kandidati za članstvo u EU, a bliske su Rusiji, zloupotrebljavaju sredstva EU za nešto što odgovara drugoj strani“, objašnjava on.
Ristić tvrdi da je postao meta ove vrste prisluškivanja u novembru ove godine, kada su ga službenici BIA, nakon jednog od protesta posle pada nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je poginulo 15 ljudi, priveli na informativni razgovor u policijskoj stanici u Beogradu.
„Shvatio sam da sa mojim telefonom nešto nije u redu ne iz samog telefona, već iz postupanja službenika BIA. Iz razgovora koji sam vodio da njima bilo mi je poprilično jasno da je to samo bila pokrivalica za nešto drugo, s obzirom na to da su insistirali da telefon bude kod njih, a ne kod mene. Takođe su par puta insistirali da otključam telefon i uradim nešto sa njim – obavim poziv, obrišem snimak i slično“, rekao je on.
Na pitanje kako politički angažovani građani mogu da se zaštite od ove vrste narušavanja bezbednosti i privatnosti podataka, Ristić je rekao da ljudi ne bi trebalo da čuvaju nikakav kompromitujući sadržaj u svojim telefonima, kao i da poverljive razgovore obavljaju isključivo uživo.
„Takođe bih preporučio mladima da prate instrukcije fondacije Šer (Share), koja se bavi digitalnom bezbednošću“, zaključuje Ristić.
Share this content:
Post Comment